Entries in the 'християнство' Category

Духовните корени на трите религии

Въпрос: Не разбирам, защо има разделяне на три религии? След като Бог е един, защо съществуват тези различия?

Отговор: Религиите са дадени, за да се развива човекът в периода, в който Творецът е скрит. При разкриването на Твореца, те естествено остават само в качеството си на народни обичаи, като култура на народа.

Тъй като в духовното ние се придвижваме по три линии, като отражение на това, в периода на скриване има също три линии – три религии. На дясната линия съответства Ислямът, на лявата – Християнството, а на средната линия съответства Юдаизмът. По същия начин са построени и техните календари: Ислямският – по Луната, Християнският – по Слънцето, а Юдейският е смесен – и по Луната и по Слънцето. Откъде хората са знаели какви календари да създадат? Всичко в нашия свят изхожда от духовните корени и човекът действа неосъзнато или съзнателно (кабалистът), взависимост от силата на тяхното проявяване в нашия свят. Впрочем за духовни се смятат не религиите, а вярванията. Те са около 3800 в света.

Ела и виж

Кратка история на божествената идея

Всички ние знаем за Него. Няма в света човек, не споменаващ Неговото име в молитва, в яда си или просто в разговор. Около Него се тълпят противници и поддръжници, ненавиждащи и поклонници. Той е завоювал огромна популярност, но и Го презират безжалостно. Освен това, мнозина заявяват, че са се срещали с Него лично и даже са водели беседи с необикновено съдържание.

Хиляди години хората съставят Неговия портрет, анализират и тълкуват Неговите действия, одобряват го, осъждат го, възхваляват го, проклинат го, но главното е, че непрекъснато  се молят, уверени в това, че Той може и иска да отговори на тези молитви. И въпреки всичко, Той както  и преди остава в сянка – най-голямата загадка на историята. (още…)

Боговете на нашето време


От идолите на Древния Вавилон през практиките и религиите на „нова ера” (new age) – към науката кабала. Екскурзия за всички заблудени, объркани и търсещи.

В отговор на запитване с думата „new age” (ню ейдж) Интернет ще ви отвърне с цяло находище от отговори: йога, медитация, шиацу, ченелинг, таро, хилинг, рейки, тенсегрити, мантри, лечение с глас, танц, сън, камъни, билки, дървета, смях, плач…

Какво е това? Нова ера или нова мода?

Тълпи мислители и лечители представители на различни методики ни предлагат своите лъскави стоки. Те предлагат психотренинг и магия, безконтактен масаж и гадания, оздравителна гимнастика и шаманизъм. Техните възгледи не са затворени в тесните рамки на традицията, те преместват границите на религията, изкуството, съзнанието… (още…)